31℃ 19℃
július 1. Tihamér, Annamária, Olivér, Áron
Növényvédelem

Ne becsüljük alá: újra támad a kukoricamoly!

Agrofórum Online

A hazai szántóföldi vetésterület döntő hányadát még napjainkban is a kukorica uralja. Annak is döntő hányada szemes kukorica, amelynek termése és annak értékesítése már volumenénél fogva is döntő hatású az egyes gazdálkodók gazdasági biztonságára.

Bár a kukoricát alapvetően a gyomirtás kivételével viszonylag kis növényvédelmi költségű kultúraként tartják számon sokan, ugyanakkor jó néhány kártevő képes a termés olyan mértékű pusztítására, amely megfelelő beavatkozás nélkül a termesztés gazdaságosságát súlyosan veszélyeztetheti.

A kukoricamoly kártétele teljesen tönkre teheti a legfelső leveleket is
A kukoricamoly kártétele teljesen tönkre teheti a legfelső leveleket is

Négy meghatározó kártevő a kukoricában

Igazság szerint négy olyan károsító van hazánkban, amelynek nagymértékű fellépése döntően képes befolyásolni egy adott kukoricaállomány termését.

A kukoricabarkó (Tanymecus dilaticollis) az első közülük, amely tavasszal a kelő növények elpusztítása révén képes súlyos kártételeket előidézni. Ez a kártevő ugyanakkor nagyon melegkedvelő, így az ország legdélebbi régióiban, a laza szerkezetű, könnyen és gyorsan felmelegedő talajokon okoz leginkább súlyosabb károkat.

A gyapottok bagolylepke (Helicoverpa armigera) polifág kártevő ugyan, de leginkább kedvelt és elérhető tápláléka a több százezer hektárnyi kukoricaállományok generatív szervei, azok között is kiemelkedően a csövek. Ez a kártevő ugyanakkor a szezon elején okoz általában nagy pusztítást, de augusztustól már a szárazabb években a kukoricaszemek már túl kemények ahhoz, hogy azon a hernyók táplálkozzanak.

Az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera) a gyökérzet elpusztítása és az állományt alkotó növények kidöntése révén tud károsítani. Viszont erősen monokultúra-kedvelő, így ellene vetésváltással meglehetősen könnyű védekezni.

A negyedik kártevő már nagyon régóta együtt él velünk, nem új jövevényfaj. Ez a kukoricamoly (Ostrinia nubilalis), amely már a kukorica termesztésének kezdete óta jelen van és károsít. Az újabb károsítók megjelenése óta mintha kissé elfeledkeztünk volna erről a kártevőről. Pedig a kártevő alapjában nem sokat változott az elmúlt száz év során.

A kukoricamoly hernyójának kártétele könnyedén okozhat szártörést és a felette levő cső elvesztését
A kukoricamoly hernyójának kártétele könnyedén okozhat szártörést és a felette levő cső elvesztését

Jókora pusztítást tud okozni a szárak károsításával előidézett szártörések, illetve a csövekbe történő berágás következtében a csőpenészedés közvetett előidézése által. Attól, hogy régóta itt van, még egy jottányival sem lett kevésbé veszélyes ez a kártevő.

A kukoricamoly életmódja és áttelelése

Ez a kártevő – bármilyen furcsa – kifejlett lárva alakjában telel át a kukoricaszárak valamelyik alsó internódiumában. Onnan csak május legvége után rajzik ki. Éppen ezért is rögzítette anno a növényvédelmi törvény, hogy az előző évi kukoricaszárakat legkésőbb az adott év májusának végéig fel kell használni, vagy meg kell semmisíteni. Nagyjából ez volt az a jogszabály, amelyet kb. senki sem vett komolyan, vagy tartott be. Kár érte!

Ha nincs kívülről látható rágás, akkor jó eséllyel a kukoricamoly felelős a csőpenészedésért
Ha nincs kívülről látható rágás, akkor jó eséllyel a kukoricamoly felelős a csőpenészedésért

A kukoricamoly a bábozódást követően júniusban kezdi meg a rajzását. Először a hím egyedek jelennek meg, majd pár nappal később a nőstények is. Ivari érési táplálkozásra nincs szükségük. A kártevő nem sokkal rajzás után már elkezdi a párosodást és a peterakást. A nőstényenként várható 30-40 petét a lepkék a még általában címerhányás előtt álló kukoricanövények felső leveleinek fonákán helyezik el. A kicsi, pár petéből álló csomókból kb. 1 hét alatt kelnek ki a fiatal hernyók.

A biotípusok és a védekezés időzítése

Ennek a kártevőnek hazánkban jelenleg egy stabilan kétnemzedékes és egy olyan háromnemzedékes biotípusa is honos, amelyek ráadásul biológiailag, így szexferomonjaik tekintetében is kissé különböznek egymástól. Szerencsére a feromoncsapdák gyártói napjainkra nagyjából megoldották ezt a problémát, így a kártevő feromoncsapdás előrejelzése hatékony és jól működő módszer.

A kukoricamoly egyhetes embrionális fejlődése miatt a rovarölőszeres kezeléseknek az egyes generációkat jelölő rajzáscsúcs után is ekkora időbeli távolságot kell tartaniuk.

Kukoricamoly hernyójának károsítása (még fiatal kukoricán)
Kukoricamoly hernyójának károsítása (még fiatal kukoricán)

Ennek a kártevőnek a hatékony elpusztítása döntő mértékben függ attól, hogy a fiatal, még a levelek fonákán károsító hernyókat el tudjuk-e pusztítani. Ha már a kis hernyók az első vedlés után berágtak a szárba, vagy a kukoricacsövekbe, akkor a védekezés hatékonysága igen jó eséllyel nagyon kicsi lesz. Ezért is fontos a kártevő ellen a jó, pontos előrejelzésre alapozott védekezés.

Előrejelzés nélkül nehezebb a dolgunk

Sajnálatos módon a korábbi években a nagyobb, innovatív növényvédőszer-forgalmazó cégek, illetve a nagy integrátorszervezetek által finanszírozott előrejelzési szolgáltatások napjainkra java részben megszűntek. Ezért most minden gazdálkodó úgy jár a legjobban, ha önmaga méri fel a kukoricaállományaiban a kártevő rajzásának menetét. Végül is ez a legpontosabb módszer az inszekticides védekezés optimális időzítéséhez.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Tombol a lisztharmat: így menthetjük meg a szőlőnket

2025. július 1. 08:10

A meleg, száraz időjárás kedvez a szőlő lisztharmatnak. Most dől el a termés sorsa – ideje hatékonyan védekezni!

Hogy festeni se lehessen szebbet! Hatékony megoldás a napraforgó tányérvédelmére: Picasso® Active

2025. június 26. 16:10

A napraforgó sikeres növényvédelméhez elengedhetetlen a megelőző tányérvédelem, a teljes fedés és az élettani támogatás.

Megint itt a vetésfehérítő! Most mire kell figyelni?

2025. június 26. 11:10

A vetésfehérítő bogarak új nemzedéke megjelent, és éhesen keresi a zöld, fiatal egyszikűeket – a kukoricások most veszélyben lehetnek.

Tetemes a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke kártétele

2019. szeptember 24. 09:03

A tartós szárazság felgyorsította a kukorica érési folyamatait, így a korai érésű hibridek aratása is megkezdődhet.

Jók a terméskilátások az Európa-bajnok magyar csemegekukorica ágazatban

2018. augusztus 16. 09:41

Idén az előző évinél és a sokévi átlagnál is nagyobb termés várható, de a csemegekukorica terület több mint fele augusztus közepe után lesz betakarítva, ezért még kockázatos a végső eredményt megbecsülni.

Rengeteg a mollyal fertőzött kukoricatő – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. július 17. 13:10

A fertőzött tövek országos szinten helyenként elérik a 20%-os szintet, miközben jelenleg szünetel a kukoricamoly rajzása.

Elhúzódik a repcedarazsak rajzása

2019. augusztus 27. 09:46

Az amerikai kukoricabogár populáció erőteljesen lecsökkent, már kevés vándorló bogarat lehet látni, viszont több térségben emelkedett a gyapottok bagolylepke egyedsűrűsége.