Időjárás

Aszályveszély: akár a 2022-es katasztrófa is megismétlődhet

K&H

A szakértők szerint 2025-ben ismét súlyos aszály alakulhat ki. Az év eleji csapadékviszonyok nem kedveztek a talaj feltöltődésének. A tél szárazabb volt az elmúlt évek átlagánál, és bár a tavasz eleje csapadékosabban indult, ezt ismét egy száraz időszak követte. Ez a folyamat különösen a növénytermesztésben és az állattartásban idézhet elő komoly problémákat.

A talaj felső egy méteres rétegéből jelenleg mintegy 100-110 milliméter csapadék hiányzik – derül ki a vízügyi és meteorológiai mérésekből. Ez a nedvességhiány főként a kukorica- és napraforgóvetéseket veszélyezteti, de az őszi vetésű növények esetében is mennyiségi és minőségi problémákat vetít előre.

Nyomás alatt a mezőgazdaság

„Úgy tűnik, egyre nő a kockázata annak, hogy a 2022-es évhez hasonló aszályos szezon elé nézünk – mutatott rá Demeter Zoltán, a K&H agrárüzletágának vezetője. – A 90 napos csapadékmérleg is 50-100 mm-rel kisebb, mint az elmúlt évek átlaga. Ráadásul az aszály most nem csupán lokális, hanem országos méretű.”

Az Európai Középtávú Időjárás-előrejelzések Központ (ECMWF) várakozásai szerint 2025 júliusa, augusztusa és szeptembere is meleg, száraz, aszályos időjárást vetít előre Közép-Európa térségében.

Az állattartók sincsenek biztonságban

A fokozódó szárazság nemcsak a növénytermesztőket, hanem az állattartókat is sújtja. „Ez az időjárás az állattenyésztésre – különösen a tejelő szarvasmarha ágazatra – is komoly nyomást fog gyakorolni, nemcsak a takarmányozási nehézségek miatt, hanem a hőstressz okozta tejhozamcsökkenés következtében is” – figyelmeztet Demeter Zoltán.

A szakember szerint ezért is kiemelten fontos a talajok vízmegtartó képességének javítása, valamint a hőstresszt kezelni képes tartástechnológiai fejlesztések előmozdítása az állattartó telepeken. Ebben a munkában segítséget jelenthetnek a Közös Agrárpolitika II. pilléréhez kapcsolódó beruházási támogatások.

Képek: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Spóroljon az esővel! – Így válasszon esőhordót okosan!

2025. július 8. 16:10

Az esővízgyűjtés egyszerre környezetbarát és költséghatékony – mutatjuk, mire figyeljen, ha okosan választana esőhordót kertjébe!

Áramlatváltozás: veszélyben a klímaegyensúly

2025. április 10. 08:10

Amikor nyáron a hőmérséklet 40 °C fölött van, hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a mediterrán éghajlat jellemzői határozzák meg napjainkat.

Szárazságra hívja fel a figyelmet a meteorológiai szolgálat

2020. április 7. 08:16

A kapás növényeknél a száraz talaj okoz gondot, miután a talajhőmérséklet lassan eléri a vetéshez szükséges értéket, de a magágy előkészítése sokfelé száraz, poros talajon történik.

Az aszályos és forró nyár milyen díszfákat károsított leginkább?

2022. szeptember 24. 04:36

Az idei aszályos és forró nyár milyen díszfákat károsított leginkább? Melyik fás növényfajok ültetését érdemes mellőzni a jövőben?

AM: a kaszálási korlátozások feloldását kéri hazánk Brüsszeltől

2022. július 11. 10:07

Az aszályhelyzet miatt az Agrárminisztérium az Európai Bizottsághoz fordul az agrár-környezetgazdálkodási programban résztvevők érdekében.

NAK: a jégkármérséklő rendszernek semmi köze az aszályhoz

2022. augusztus 5. 12:46

Július 30-án egy markáns hidegfront vonult át hazánk felett. A jégeső veszélye miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat szinte az ország teljes területére riasztást adott ki, ennek megfelelően – időben eltolódva – néhány járás kivételével majdnem mindenütt működött a jégkármérséklő rendszer. Ezen a napon az ország keleti és északi megyéiben rövid idő alatt 30-50 mm-t meghaladó csapadék esett, valamint megdőlt a napi csapadékrekord. A tudományos bizonyítékokon, valamint a több évtizedes működési tapasztalatokon kívül ez is kiválóan cáfolja azt a minden alapot nélkülöző tévhitet, mely szerint az országos jégkármérséklő rendszer felelőssé tehető az aszályért.