Kiskerti teendők

Szamóca palántázása: így lesz bő és finom a termés

Agrofórum Online

A friss, napérlelte szamóca nemcsak finom, hanem saját kertjéből különösen ízletes. A palántázása pedig nemcsak a friss gyümölcsök kedvelőinek, hanem a kezdő kertbarátoknak is ideális kerti projekt.

Kevesen tudják, azonban a szamóca palántázásának időzítése nemcsak a terméshozamot, hanem a gyümölcsök ízét is befolyásolja. A túl korai vagy túl késői ültetés nemcsak a növény fejlődését gyengítheti, hanem akár kevésbé aromás, vizes termést is eredményezhet.

A sikeres szamóca termesztés egyik kulcsa éppen ezért a gondosan megválasztott ültetési idő és hely.

Mikor palántázzuk a szamócát?

A sikeres szamócatermesztés első és talán legfontosabb lépése a megfelelő palántázási időszak kiválasztása. Magyarországon két fő időpont áll rendelkezésre: tavasszal március végétől április közepéig, illetve ősszel augusztus végétől szeptember közepéig.

szamóca palantázása

Tavasszal leginkább a konténeres, előnevelt palánták ültetésére nyílik lehetőség, amelyek gyorsan meggyökeresednek, és akár már abban az évben is virágot hozhatnak.

Az őszi palántázás előnye, hogy a növényeknek van idejük megerősödni a tél beállta előtt, így tavasszal korábban indulnak fejlődésnek, és hamarabb hoznak bőséges termést.

Fény, védelem, jó fekvés

A tavaszi ültetéshez napos, legalább napi hat óra közvetlen fényt kapó helyet válasszon szamóca ültetésekor, mert a napfény alapvetően befolyásolja a terméshozamot és a gyümölcsök ízét.

Kerülje a fagyzugos, árnyékos területeket, valamint azokat az ágyásokat, ahol korábban burgonya, paradicsom vagy paprika termett, mivel ezek kórokozói a szamócát is veszélyeztethetik.

A jól szellőző, de szélvédett fekvés segít megelőzni a gombás betegségeket. Ha balkonon vagy teraszon nevel szamócát, használjon nagyméretű cserepet jó vízelvezetéssel.

Tápanyagban gazdag, laza talaj kell a szamóca számára

Egészséges fejlődésének alapja a megfelelően előkészített, jó szerkezetű talaj. Ültetés előtt alaposan lazítsa fel a földet, távolítsa el a gyomokat és keverjen bele érett komposztot vagy szerves trágyát.

A szamóca a tápanyagban gazdag, enyhén savas kémhatású (pH 5,5-6,5) talajban fejlődik a legjobban. Fontos a jó vízelvezetés szamóca számára: a pangó víz gyökérrothadást okozhat, ezért érdemes bakhátat vagy emelt ágyást kialakítani.

Így ültesse el a szamóca palántát!

Szamóca ültetéskor ügyeljen arra, hogy a palánta gyökérnyaka a talaj szintjén legyen – ha túl mélyre kerül, elrothadhat, ha túl sekélyre, kiszáradhat!

A palánták között hagyjon legalább 30-35 cm távolságot, a sorok között pedig 60-70 cm-t, hogy a növények elegendő fényt és levegőt kapjanak.

Az ültetés után alaposan öntözze be a töveket, és az első hetekben ügyeljen a rendszeres, mérsékelt vízellátásra, hogy a gyökerek gyorsan megerősödjenek.

Ezekre figyeljen!

A tavaszi időszak során kiemelt figyelmet kell fordítani az egyenletes és mérsékelt öntözésre. A frissen elültetett palánták gyökeresedéséhez elengedhetetlen a rendszeres vízellátás, azonban fontos, hogy elkerülje a túlöntözést, mert a pangó víz gyökérrothadáshoz vezethet.

Ügyeljen rá, hogy a talaj mindig enyhén nyirkos maradjon, de ne legyen sáros vagy vízzel telített. A reggeli órákban végzett öntözés segít megelőzni a gombás betegségek kialakulását, mivel így a levelek gyorsabban megszáradnak.

Ápolásának része a gyommentesen tartott, levegős talaj biztosítása. A palánták körül rendszeresen távolítsa el a gyomokat, hogy a növény ne veszítse el a nedvességet és a tápanyagot a gyökérzónából.

Érdemes szerves mulcsot – például szalmát vagy fakérget – használni, amely segít megtartani a talaj nedvességét, mérsékli az ingadozó hőmérsékletet és elnyomja a gyomokat.

Ha folyamatosan termő szamócafajtát nevel, a tavaszi időszakban érdemes két-három hetente tápanyag-utánpótlásról is gondoskodni, lehetőleg szerves, kíméletes hatású trágyával.

Képek: Pixabay.

Lilaakác metszése: így lesz virágzó dísze a kertnek

2025. május 24. 13:10

A lilaakác csak rendszeres metszéssel hoz bőséges virágot. Mutatjuk, mikor és hogyan érdemes visszavágni a gyönyörű kúszónövényt.

Uborka termesztése kezdőknek: amit a vetésről tudni kell

2025. május 20. 13:10

Az uborka az egyik legnépszerűbb zöldség a házikertben. Bár vetése egyszerű feladatnak tűnhet, a sikerhez nem elég csak elhinteni a magokat.

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

Fűnyírás szabályai: így marad szép a klímaváltozás idején

2025. május 5. 11:10

A klímaváltozás hatására a gyepápolás új szabályokat kíván: mutatjuk, mire figyeljen, ha idén is zöld pázsitot szeretne!

A termőközeg és a tápoldat károsan magas sótartalmának tünetei a zöldségnövényeken

2022. december 13. 10:42

Bár az elmúlt évek egekbe szökő műtrágyaárai mindenkit a korábbinál nagyobb takarékosságra kényszerített, mégis előfordul, hogy a túltrágyázásból, a rossz öntözővíz minőségből és a vízhiányból adódóan sókártünetek jelentkeznek a növényeken.

Felnyurgult paradicsompalánta: ültetési tippek, ha túl nagy a palánta

2023. július 9. 05:36

Nézzük sorra a paradicsom felnyugrulásának okait és megoldásait palántaként és később is!

Mitől sárgulnak a paradicsompalánta sziklevelei?

2021. április 4. 06:53

A lakáson belül dobozban nevelt paradicsom palántáim sziklevelei sárgulnak, és ez a sárgulás a további levelek végén is megjelent. Mi lehet az oka, és mit kellene tennem?

Mire figyeljünk a palánták kiültetése során?

2021. április 26. 10:58

Kertünk talaja csak akkor megfelelő az ültetésre, ha az gondosan előkészített, vagyis előzetesen felásott, ülepedett, porhanyós és gyommentes.